6 najczęstszych problemów z drukiem sublimacyjnym. Jak im zapobiec?

Sublimacja to jedna z najpopularniejszych technik drukarskich, wykorzystująca ciepło do przenoszenia barwnika na nośnik. Proces ten stanowi stosunkowo łatwą do opanowania sztukę drukarską, jednak na ostateczny wygląd wydruku ma wpływ wiele różnych czynników, o których część z początkujących drukarzy nie zdaje sobie sprawy. Szczególną uwagę należy zwrócić na temperaturę, czas wykonywania nadruku, a także wilgotność. Co jeszcze może stanowić przeszkodę w wykonaniu idealnego nadruku sublimacyjnego? Podpowiadamy.

Niewielkie niebieskie plamy na tkaninie

Niejednokrotnie w procesie produkcyjnym na tkaninie pozostają niewielkie fragmenty włókien. Nie widzimy ich gołym okiem, jednak podczas wykonywania druku sublimacyjnego, pod wpływem wysokiej temperatury na powierzchni czapki, koszulki lub innego materiału pojawiają się niewielkie, niebieskie plamki. Drukarze często szukają wówczas przyczyny w sprzęcie lub samej technice druku. Tymczasem okazuje się, że przed wykonaniem nadruku na dowolnej odzieży, wystarczy oczyścić tkaninę za pomocą rolki czyszczącej z klejem zbierającym zanieczyszczenia.

Problem z utrzymaniem powtarzalności kolorów

Bardzo często zdarza się, że wykonując serie druków sublimacyjnych na odzieży lub materiałach reklamowych, kolory pomiędzy konkretnymi przedmiotami różnią się między sobą. Przyczyną tego problemu może być sam stan techniczny drukarki, ale również różnice w odcieniach poszczególnych partii barwników drukarskich lub wykorzystywanie ich w różnych warunkach atmosferycznych. Warto pamiętać, że w różnych temperaturach zmienia się gęstość tuszów sublimacyjnych – im jest chłodniej, tym tusz staje się bardziej gęsty. Ma to istotny wpływ na ilość barwnika wypływającego z głowicy, który pozostaje na papierze termotransferowym. Aby uniknąć tego rodzaju problemów, należy ustawiać drukarkę oraz przeprowadzać wydruk całej serii materiałów w stałej temperaturze, przy niezmienionej wilgotności.

Przesunięty nadruk

Zniekształcone lub nieostre nadruki oraz ich kontury często powodowane są przesuwaniem się matrycy ze wzorem po powierzchni zadrukowywanego materiału w trakcie otwierania termoprasy. Łatwym sposobem na uniknięcie tego mało skomplikowanego problemu jest przyklejenie matrycy do zadrukowywanego materiału za pomocą termoodpornej taśmy klejącej. Inną metodą jest spryskanie tkaniny specjalistycznym klejem w sprayu przed nałożeniem matrycy. Zapobiega to przesunięciom, będącym najczęstszą przyczyną rozmycia obrazu.

Przebarwienia tkaniny podczas wydruku

Wykorzystując drukarki sublimacyjne do druku na koszulkach lub innych tkaninach, zdarza się, że białe materiały żółkną wokół nadruku, a kolorowe nieco zmieniają swój odcień. Aby tego uniknąć, należy zmniejszyć temperaturę druku o 10 stopni w przypadku tkaniny białej, natomiast w przypadku tkaniny kolorowej konieczne okazuje się zmniejszenie siły docisku prasy. Pamiętajmy, że ustawienia fabryczne urządzeń nie zawsze są w pełni precyzyjne, dlatego niekiedy należy popracować nad ich kalibracją. Często zdarza się również, zwłaszcza w przypadku odcieni melanżowych, że kolor wraca do swoich właściwych tonów tuż po wystygnięciu, dlatego nie należy zbyt wcześnie się o to martwić.

Zbyt blady lub zbyt ciemny nadruk

Na jasność nadruku podstawowy wpływ ma zastosowana temperatura. Gdy okaże się ona za niska, a czas wykonywania nadruku jest za krótki, efekt finalny może okazać się zbyt jasny i wyblaknięty. Z powodu niskiej temperatury tusz sublimacyjny przechodzi za wolno w stan lotny, a także zbyt mała jego ilość dociera do warstwy polimeru.

W sytuacji przeciwnej, gdy temperatura okaże się zbyt wysoka, dochodzi do przegrzania nadruku, co objawia się ciemnymi kolorami. Niekiedy barwa czarna wpada w odcienie brązu, a w gorszych przypadkach dochodzi do uszkodzenia polimeru, który staje się wręcz matowy oraz odkleja się od zadrukowanego przedmiotu. Może również dochodzić do zżółknięcia materiału, o czym wspominaliśmy już w poprzednim podpunkcie. Prawidłowy dobór temperatury jest więc kluczowym elementem w druku sublimacyjnym.

Rozlewanie obrazu i blaknięcie kolorów

Rozlewanie obrazu i zatracanie konturu, a także blaknięcie kolorów może być spowodowane zbyt dużą wilgotnością tkaniny w trakcie nadruku. Należy pamiętać, że nieodpowiednio magazynowane materiały mogą chłonąć wilgoć z otoczenia. Aby zapobiec problemom pojawiającym się przy wydruku, warto przygotowany materiał wyprasować termoprasą przez około 5-10 sekund. Pozwoli to usunąć nadmierną wilgoć z tkaniny, dzięki czemu dalszy proces drukowania powinien przebiegać zgodnie z planem.

drukarka cyfrowa - co to druk cyfrowy

Druk cyfrowy – co to?

Srebrny laptop z kolorowymi grafikami na ekranie - czym różni się grafika wektorowa od rastrowej?

Grafika rastrowa i wektorowa – to warto wiedzieć!

Druk ekosolwentowy a solwentowy – czym się różnią?

Najnowsze wpisy

Druk cyfrowy – co to?

Drukiem cyfrowym nazywamy nowoczesną technikę pozwalającą przygotować na powierzchni nadruk pochodzący z nośnika danych. Rozwiązanie to jest szybkie, proste i niedrogie.

Czytaj więcej »