RGB i CMYK to dwa najczęściej spotykane modele kolorów. O RGB zazwyczaj mówimy w kontekście kolorów na ekranie urządzenia elektronicznego (np. na monitorze). Natomiast CMYK to paleta barw wykorzystywana w druku. Co warto wiedzieć o tych dwóch modelach nazywania kolorów?
Co to CMYK?
Przede wszystkim należy wiedzieć, że CMYK jest zestawem czterech podstawowych kolorów dla farb drukarskich stosowanych powszechnie w druku. Oznacza to, że z tym określeniem spotkamy się podczas wymiany atramentów i tonerów w drukarkach. CMYK to jednak również przestrzeń barw wykorzystywana w grafice komputerowej nastawionej na utworzenie projektów do druku.
Jaka jest kolorystyka CMYK? W przypadku palety CMYK mówimy o subtraktywnej syntezie kolorów. Barwy w tym przypadku powstają poprzez odejmowanie składowych światła białego. Oznacza to, że rezultatem mieszania kolorów jest ciemna barwa (bliska czarnej). Natomiast w praktyce mieszanie czterech kolorów w odpowiednich proporcjach pozwala uzyskać szerokie spektrum kolorów. Jaki zestaw kolorów zawiera model CMYK?
- C — cyjan — odcień niebieskiego, trochę bledszy, delikatnie spłowiały odcień,
- M — magenta — kolor ten można określić, jako połączenie czerwieni i niebieskiego (podobne kolory to fuksja lub amarant),
- Y — żółty (z j. angielskiego Yellow),
- K — czarny (z j. angielskiego key colour lub od ostatniej litery angielskiego słowa blacK).
Teoretycznie czarny kolor można uzyskać poprzez połączenie kolorów CMYK, w związku z czym bez posiadania czarnego tuszu można uzyskać kolor bliski czarnemu. W praktyce nie jest to jednak ekonomiczne rozwiązanie. Zobacz nasz sprawdzony tusz sublimacyjny premium do drukarek i ploterów.
Czym jest tryb RGB?
RGB jest przestrzenią barw, która została zaprojektowana na podstawie możliwości ludzkiego oka. Wrażenie widzenia niemal dowolnej barwy jest możliwe dzięki zmieszaniu w odpowiednich proporcjach wiązek światła. Zapis koloru RGB powszechnie stosuje się w informatyce. Najczęściej jest to 24-bitowy zapis kolorów, gdzie R, G oraz B przyjmują wartość od 0 do 255. Ilość dostępnych kolorów można obliczyć poprzez wzór 256 do potęgi trzeciej, dzięki czemu wiadomo, że model RGB ma 16 777 216 różnych kolorów.
Jakie kolory zawiera RGB?
Skrót RGB pochodzi od nazw trzech kolorów, które stanowią podstawę dla tego modelu.
- Red (czerwony)
- Green (zielony)
- Blue (niebieski)
Dokładniej mówiąc, barwy RGB są utworzone na podstawie trzech wiązek światła – czerwonej, zielonej oraz niebieskiej. W przypadku RGB mamy do czynienia z syntezą addytywną co oznacza, że barwy powstają poprzez sumowanie składowych poszczególnych kolorów. Maksymalne wartości składowych dla RGB wyświetlą biel.
Jakie są różnice pomiędzy CMYK a RGB?
- Warto zapamiętać, że CMYK i RGB to dwie różne przestrzenie barw. RGB bazuje na trzech kolorach (czerwony, zielony oraz niebieski), natomiast CMYK jest złożony z czterech kolorów (Cyan, Magenta, Yellow i blacK).
- W przypadku RGB po nałożeniu wszystkich barw na siebie uzyskamy kolor biały, natomiast nałożenie na siebie kolorów CMYK pozwoli uzyskać barwę podobną do czerni.
- CMYK ma mniejszą paletę barw niż RGB.
- RGB to paleta barw używana w urządzeniach elektronicznych, natomiast CMYK jest powszechnie wykorzystywany do druku.
Dlaczego kolory CMYK są używane do druku?
Wzornik CMYK to przestrzeń kolorów, która jest używana do druku. Natomiast graficy komputerowi z reguły pracują na palecie kolorów RGB. To z kolei może być źródłem pewnych nieporozumień. Oczywiście topowe programy graficzne znakomicie zdają sobie z tego sprawę i ostrzegają użytkownika, kiedy wybrany przez niego kolor jest poza możliwościami wydruku. W takim wypadku grafik powinien to uwzględnić i przejść na kolorystkę, która mieści się w spektrum CMYK. Jeśli tak się nie stanie, to większość urządzeń drukujących automatycznie przekształci nieznane kolory RGB na podobne kolory w zakresie CMYK. Z reguły konwersja tego typu jest wykonana prawidłowo i nie ma to dużego wpływu na finalny efekt wydruku, jednak należy pamiętać, że czasami rezultat może nieprzyjemnie zaskoczyć. Obraz na monitorze urządzenia elektronicznego jest wyświetlany w palecie RGB, czego nie jest w stanie osiągnąć żadna firma poligraficzna. RGB daje możliwość uzyskania ostrych kolorów charakterystycznych dla ekranu monitora lub telewizora. Natomiast CMYK w pełni spełnia oczekiwania pokładane w druku.