Druk solwentowy to jeden z najpopularniejszych sposobów na wydruk wielkoformatowy. Z powodu jego niekorzystnego wpływu na środowisko, coraz częściej rekomenduje się bardziej ekologiczną wersję – tzw. ekosolwent. Zapoznaj się z charakterystyką obu metod i sprawdź, gdzie są najczęściej stosowane.
Czym jest druk solwentowy?
Druk solwentowy jest częściej w języku potocznym znany jako druk wielkoformatowy. Cechą charakterystyczną tej metody druku jest wykorzystanie rozpuszczalników, które mają duży wpływ na właściwości wytrzymałościowe powstałego druku. Należy wiedzieć, że w zależności od stężenia rozpuszczalnika rozróżniamy trzy rodzaje druku solwentowego:
- twardy – z najwyższą trwałością na poziomie 3-7 lat,
- mild solwent – (trwałość około dwóch lat),
- ekosolwent – który zapewnia trwałość szacowaną na okres poniżej 2 lat.
Należy pamiętać, że kampanie wielkoformatowe często nie trwają zbyt długo, dlatego trwałość ekosolwentu zwykle okazuje się wystarczająca. Warto wiedzieć, że szczególnie ceniony jest ekosolwent za możliwość stosowania rozpuszczalników organicznych. Zwykle stosowanie rozpuszczalników organicznych nie jest standardem w typowym druku atramentowym, dlatego też solwent (w szczególności ekosolwent) powszechnie uchodzi za bardziej rekomendowaną metodę. Druk solwentowy jest współcześnie najpopularniejszą metodą druku wielkoformatowego. Jest powszechnie wykorzystywany do wydruku billboardów, tablic informacyjnych, roll upów, banerów lub plandek na pojazdy. Największą zaletą jest stosunkowo długotrwałe zachowanie pierwotnych kolorów oraz niezła wytrzymałość na ścieranie. Ponadto, właściwości druku solwentowego to odporność na promieniowanie słoneczne oraz brak wrażliwości na zmiany temperatury. Należy także odnotować, że metoda ta jest ceniona za stosunkowo niskie koszty wydruku.
Na czym polega druk ekosolwentowy?
Wydruk ekosolwentowy jest postrzegany jako ekonomiczny sposób na wydruk wysokiej jakości w dużym rozmiarze. Jest to powszechnie stosowana metoda druku na atramentowym ploterze, w którym tusze wodne są zastąpione pigmentowymi atramentami „eco-solwentowymi”, czyli takimi, których baza została wykonana przy użyciu organicznych rozpuszczalników.
Sprawdź nasz Ploter Mutoh ValueJet 628 Eko-Solvent 630mm i zapewnij najwyższej jakości wydruki wielkoformatowe!
Różnice pomiędzy drukiem ekosolwentowym a solwentowym
W zależności od zawartości rozpuszczalnika w bazie farby wyróżniamy twardy solwent, mild solwent oraz ekosolwent. Najbardziej odporny na czynniki zewnętrzne (deszcz, ścieranie oraz promieniowanie UV) jest twardy solwent. Kompromisem jest mild solwent, natomiast najmniej odporny jest ekosolwent, którego trwałość wynosi około dwóch lat. Mimo to ten rodzaj druku jest rekomendowany ze względu, że charakteryzuje się najmniejszym wpływem na środowisko i zdrowie. Ponadto, ekosolwent nie ma przykrego zapachu oraz charakteryzuje się bardzo dobrą jakością wydruku. Bazą do jego produkcji jest kwas mlekowy, który sprawia, że stosowanie ekosolwentu jest w pełni bezpieczne i zgodne z ekologicznym podejściem.
Gdzie można zastosować druk ekosolwentowy?
Najczęściej druk solventowy jest wykorzystywany do reklam wielkoformatowych. Przykłady to między innymi banery na elewacjach, billboardy, kasetony, tablice, siatki banerowe, witryny, plandeki samochodowe, folie, naklejki, plakaty, roll upy, flagi oraz wiele więcej. Należy zauważyć, że ekosolwent pozwala wykonać druk na różnych powierzchniach. Dlatego też można tę technologię druku stosować między innymi na papierze, foliach lub płótnach co otwiera wiele możliwości. Za pomocą druku ekosolwentowego można wykonać tradycyjny baner reklamowy, naklejki na połyskującym papierze lub znakować odzież. Tym samym druk ekosolwentowy można śmiało nazwać metodą uniwersalną. Na koniec warto zaznaczyć, że solwent twardy oraz mild solwent nie jest stosowany w zamkniętych przestrzeniach. Natomiast ekosolwent można bez obaw o zdrowie i bezpieczeństwo stosować wewnątrz pomieszczenia. Tym samym druk ekosolwentowy jest powszechnie wykorzystywany w galeriach handlowych, na dworcach, lotniskach, w restauracjach oraz wszędzie gdzie liczy się niezawodność i wysoka jakość druku.