Nadruk na kubkach, koszulkach i puzzlach – jak to zrobić?

Prasa sublimacyjna to rozwiązanie, które w prosty i wygodny sposób pozwala nam na uzyskanie imponujących w jakości nadruków. Najczęściej są to nadruki na odzieży sportowej, gadżetach reklamowych, czy też zabawkach. Jednak jak to się dzieje, że wybrany przez nas, dowolny wzór nagle znajduje się na modnej bluzie, czy też arkuszu blachy aluminiowej?

Druk sublimacyjny – na czym to polega?

Sublimacja jest zjawiskiem bezpośredniej przemiany fizycznej ze stanu stałego w gazowy. Pominięty zatem zostaje tutaj pośredni stan ciekły. W przypadku druku, sublimacja wykorzystywana jest w procesie realizacji nadruku na odpowiedniej folii, która to w następnej kolejności przygrzewana jest do danego materiału. Zjawisko sublimacji sprawia, że zastygły atrament (postać stała) za sprawą wysokiego ciśnienia i wysokiej temperatury zmienia się w parę (gaz), która to następnie wnika w rozszerzone pory danego materiału.

Gdzie znajduje zastosowanie druk sublimacyjny?

Druk sublimacyjny wykorzystywany jest przede wszystkim w przypadku realizacji nadruków na elementach wykonanych z tworzyw sztucznych. Będzie to zatem głównie plastik, ale nie tylko. Sublimacja sprawdzi się w przypadku plexi, poliwęglanu, poliuretanu, nylonu, kauczuku, gumy, a nawet farb i lakierów. Prasa sublimacyjna sprosta z powodzeniem także nadrukom wykonywanym na elementach naturalnych, na przykład na drewnie czy też bawełnie (odzież bawełniana). Ze względu na jakość uzyskiwanych rezultatów w zakresie druku sublimacyjnego oraz możliwość realizacji produkcji seryjnej, tego typu rozwiązanie doskonale sprawdza się w przypadku produkcji gadżetów reklamowych, np. promocyjnych breloczków, kubków, długopisów, koszulek czy też parasoli, a także w przemyśle tekstylnym (odzież), obuwniczym, czy też w produkcji płytek ceramicznych.

Jakie są zalety sublimacji?

Druk sublimacyjny to rozwiązanie posiadające kilka podstawowych i niezwykle pożądanych zalet. To przede wszystkim:

  1. Nadruki powstałe w wyniku zjawiska sublimacji są wyjątkowo trwałe i całkowicie odporne na ścieranie, zmazywanie, mycie, czyszczenie.
  2. Sublimacja zapewnia także odporność na działanie czynników atmosferycznych (promieniowanie UV) oraz chemicznych (detergenty).
  3. Wydruk wyróżnia się wyjątkowo wysoka jakością w zakresie nasycenia barw, wyrazistych i ostrych linii, przejścia tonalnego.
  4. Wydruk sublimacyjny jest praktycznie niewyczuwalny pod palcami, niezależnie od zastosowanego materiału.
  5. Nadruki możliwe są do realizacji na wielu, zróżnicowanych powierzchniach, zarówno naturalnych, jak i sztucznych.
  6. Koszt wydruku sprawia, że technologia opłacalna jest zarówno w przypadku produkcji seryjnej, jak i jednostkowej.

Najnowsze wpisy

Druk cyfrowy – co to?

Drukiem cyfrowym nazywamy nowoczesną technikę pozwalającą przygotować na powierzchni nadruk pochodzący z nośnika danych. Rozwiązanie to jest szybkie, proste i niedrogie.

Czytaj więcej »